Πρόγραμμα Φεστιβάλ Επιδαύρου 2022

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260

 

PRE-SHOW & POST SHOW TALKS

ΠρόλογοςΈξοδος

ΚΥΚΛΟΣ ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Antigonisms, σειρά συζητήσεων

ADD 2022

Διήμερο ηλεκτρονικής μουσικής PREFESTIVAL

ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΟΥΒΑΡΔΑΣ

Η άλλη πλευρά της καταιγίδας

BEAVER DAM COMPANY – EDOUARD HUE

All I need

ΕΡΜΙΡΑ ΓΚΟΡΟ

 

THIRST

ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΟΥΣΟΥΡΓΩΝ

Reactivate music

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΜΕ ΤΟ GOETHE-INSTITUT ATHEN

ΚΑΙ ΤΟ CTM FESTIVAL                                                                                                                 

Μίνι φεστιβάλ ηλεκτρονικής και πειραματικής μουσικής

NATURE THEATER OF OKLAHOMA

Burt Turrido: an οpera

COMÉDIE-FRANÇAISE – IVO VAN HOVE

Le Tartuffe ou l’Hypocrite του Μολιέρου

ΙΩΑΝΝΑ ΠΟΡΤΟΛΟΥ

Amazing

MARTIN ZIMMERMANN

Danse macabre

TEATRO LA RE-SENTIDA – MARCO LAYERA

Oasis de la impunidad / Όαση ατιμωρησίας

ΕΛΕΑΝΑ ΤΣΙΧΛΗ

Οι 7 τρελοί, βασισμένο στο μυθιστόρημα του Ρομπέρτο Αρλτ

BODHI PROJECT – PATRICIA APERGI

Newtopia

CHRISTIANE JATAHY

Dusk / Λυκόφως, βασισμένο στην ταινία Dogville του Λαρς φον Τρίερ

ATHENS EPIDAURUS FESTIVAL URBAN DANCE CONTEST

Hip hop battle & All style battle

MARLENE MONTEIRO FREITAS

Mal – Embriaguez divina / Κακό – Θεϊκή μέθη

ΓΙΟΥΛΑ ΜΠΟΥΝΤΑΛΗ

Άνοιξη

AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΡΑΠΤΟΤΑΣΙΟΣ

Αντιγόνη του Σοφοκλή (στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος VAST)

CAROLINE GUIELA NGUYEN

FRATERNITÉ, Conte fantastique / ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ, φανταστική ιστορία

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΝΔΡΕΟΥ

Mοurn baby mοurn

PHILIPPE QUESNE

Farm fatale

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει

Sonic convergence

ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΝΙΑΔΑΚΗΣ

ΑΞΟΝΕΣ / AXES

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΛΗΣ

Ο σκύλος, η νύχτα και το μαχαίρι του Μάριους Φον Μάγενμπουργκ

ΓΙΩΤΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ – BLINDSPOT THEATRE GROUP

Youthquake  

LIA RODRIGUES

Fúria / Μανία

Jazz στην Πλατεία

DIMITRIS TSAKAS QUINTET

Συμμετέχει η BRENDA NAVARRETE

ΗΜΕΡΙΔΑ

Φεστιβάλ Επιδαύρου: παρελθόν και μέλλον

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ – ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ

Ριγολέττος                                                                                                                                                                   

MONTEVERDI CHOIR – ENGLISH BAROQUE SOLOISTS – JOHN ELIOT GARDINER

Έργα Μπαχ, Συτς, Σάιν

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Έξω από το κάδρο

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω.

Αφιέρωμα στον Απόστολο Καλδάρα με την Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας

ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΕΡΤ – ΜΙΧΑΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ – GUY BRAUNSTEIN

Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής

JAN GARBAREK GROUP με τη συμμετοχή του TRILOK GURTU

ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΖΩΗ ΤΣΟΚΑΝΟΥ – DANIEL LOZAKOVICH

Έργα Μπετόβεν, Ρίμσκι-Κόρσακοφ

PATTI SMITH

FILARMONICA DELLA SCALA – MYUNG-WHUN CHUNG

Έργα Ροσσίνι, Μπετόβεν, Ντβόρζακ

MAX RICHTER                                                                                                                                                         

DIANA KRALL

ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ – LIONEL BRINGUIER – MISCHA MAISKY

Έργα Ευαγγελάτου, Ντβόρζακ, Ραχμάνινοφ

ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

AUTECHRE

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΑΒΑΚΟΣ

Κοντσέρτα για βιολί του Μπαχ                                                                                      

ΝΙΚΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ – 40 ΧΡΟΝΙΑ

Εφόλης της ύλης

LAURIE ANDERSON

ROSS DALY

40 χρόνια «Λαβύρινθος»

JEFF MILLS

Tomorrow comes the harvest

IBRAHIM MAALOUF

GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR

MODERAT

ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ – ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ – ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ

Το χαμόγελο της ΤζοκόνταςΌρνιθες

ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – PHILIPPE AUGUIN – HUGO DE ANA

Τόσκα

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

 

SCHAUSPIELHAUS BOCHUM – JOHAN SIMONS

Άλκηστη του Ευριπίδη

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΒΡΙΑΝΟΣ

Μήδεια του Μποστ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΝΤΖΑΣ

Πέρσες του Αισχύλου

RESIDENZTHEATER – ULRICH RASCHE

Αγαμέμνων του Αισχύλου

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΑΡΓΥΡΗΣ ΞΑΦΗΣ

Αίας του Σοφοκλή

Cezaris GrauŽinis

Αντιγόνη του Σοφοκλή

ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ – ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Ελένη του Ευριπίδη

ΘΕΜΗΣ ΜΟΥΜΟΥΛΙΔΗΣ

Ιφιγένεια εν Αυλίδι του Ευριπίδη                                                                                                                                   

Δημιουργική απασχόληση παιδιών στην Επίδαυρο

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

STUDIO RESIDENCY ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟ

Πάροδος                                                                                                                                                                      

ΤΑΚΙΜ

Περιπλανώμενο

Με την Ελένη Βιτάλη, τον Κώστα Τριανταφυλλίδη και τη Σοφία Παπάζογλου

ΝΙΚΟΣ ΚΥΠΟΥΡΓΟΣ

Τα Κυπο-Θεατρικά

ΕΦΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

Ρίζες από βαμβάκι

της Κάλλιας Παπαδάκη

Εμπνευσμένο από τον Αίαντα του Σοφοκλή

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΥΡΟΓΕΩΡΓΙΟΥ

Επιτρέποντες

του Μενάνδρου

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ – OSMOSIS

ΤΟΥΡΝΕ

ΣΥΛΛΑΣ ΤΖΟΥΜΕΡΚΑΣ

Φάκελος Βάνκαου

του Ηλία Μαγκλίνη
Εμπνευσμένο από την Άλκηστη του Ευριπίδη

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Γίνεται δέντρο το πουλί;

του Χρήστου Χωμενίδη

Εμπνευσμένο από τον Ίωνα του Ευριπίδη

 

Μοιραστείτε:

Facebook
Twitter
Email
Print

Περισσότερα άρθρα

ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΝΟΥΚΛΑ | Σύγχρονο Θέατρο

Κωνσταντίνος Μάρκελλος   ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΝΟΥΚΛΑ Dancing Plague Από 22 Οκτωβρίου Στο Σύγχρονο Θέατρο   Η θεατρική έκπληξη του Μαΐου, που παρουσιάστηκε στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά-Σκηνή

«Ψηλά απ’ τη Γέφυρα» στο Θέατρο Βεάκη

«Ψηλά απ’ τη Γέφυρα» Η νέα παράσταση του Γιώργου Νανούρη στο Θέατρο Βεάκη με τον Πυγμαλίωνα Δαδακαρίδη, την Ιωάννα Παππά στους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Η ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ

Μια Τελεία… είναι μόνο η αρχή!

Μια Τελεία… είναι μόνο η αρχή!   από τη θεατρική ομάδα ΟΝΕΙΡΟΔΡΑΜΑ   Μια ΝΕΑ παράσταση-εργαστήρι που ενισχύει την βιωματική μάθηση στο ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ